PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA
DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
Podstawa prawna:
Statut Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Myszkowie
Konwencja o prawach dziecka z 20 listopada 1989 (Dz. U. z 1991, nr 120, poz.526)
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 nr 9, poz. 59 z późn. zm.)
Przyprowadzanie dziecka do przedszkola
1. Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola w godzinach ustalonych w Statucie i w arkuszu organizacji oddziałów przedszkolnych przedszkola na dany rok szkolny.
2. Rodzice (prawni opiekunowie) na początku września składają pisemne upoważnienie dla osób mogących odbierać ich dzieci. Pisemne upoważnienie powinno zawierać imię, nazwisko, numer i serię dowodu osobistego osoby wskazanej przez rodzica oraz numer telefonu do rodziców lub prawnych opiekunów.
3. Dzieci powinny być przyprowadzane do godz. 9.00.
4. Rodzice odpowiedzialni są za właściwe korzystanie z domofonu oraz respektowanie czasu pobytu dziecka określonego w umowie, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.
5. Rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzający i odbierający dzieci z przedszkola, są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w tym czasie.
6. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w szatni.
7. Osoba odbierająca dziecko od rodzica ma obowiązek zwrócenia uwagi, czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych.
8. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
9. Dzieci: zakatarzone, przeziębione, kaszlące, po urazach (unieruchomione stawy), zabiegach chirurgicznych, nie mogą być przyprowadzane do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.
10. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka (w tym chorób zakaźnych). Alergie pokarmowe należy zgłaszać wyłącznie pisemnie dołączając stosowne zaświadczenie lekarskie.
Odbieranie dziecka z przedszkola
1. Dziecko odbierane jest z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) oraz osoby wskazane w upoważnieniach wypisywanych na początku każdego roku szkolnego. Upoważnienia przechowywane są u wychowawców grupy.
2. Jednorazowe wydanie dziecka innym osobom (nie wykazanym w upoważnieniu) może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodzica z podaniem danych osobowych i numerem dowodu osobistego osoby odbierającej dziecko. Osoba odbierająca dziecko jest zobowiązana do okazania dowodu tożsamości pracownikom przedszkola wydającym dziecko.
3. Jeśli dziecko ma być wydane osobie niepełnoletniej, która ma ukończone 15 lat, rodzice są zobowiązani sporządzić dodatkowe pisemne upoważnienie.
4. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
5. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, środki odurzające, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W tej sytuacji personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe, personel przedszkola ma prawo wezwać policję w celu podjęcia interwencji.
6. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
7. W sytuacji, gdy dzieci po południu przebywają na zewnętrznym placu zabaw, nauczyciel wymaga od rodzica i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.
8. Obowiązkiem nauczycieli oraz oddziałowej w szatni jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.
9. Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
Procedura postępowania w przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola
1. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
2. W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, telefon komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej jedną godzinę zegarową.
3. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora lub wicedyrektora szkoły. Dyrektor lub wicedyrektor podejmuje decyzję o poinformowaniu dyżurnego Komisariatu Policji w Myszkowie o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
4. W przypadku braku możliwości powiadomienia o tej sprawie dyrektora lub wicedyrektora, nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
5. Rodzice lub upoważnione osoby, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia i podania godziny przyjścia do placówki.
6. Przy powtarzających się sytuacjach nie odbierania tego samego dziecka do godziny określonego urzędowo czasu pracy przedszkola i pracowników dyrektor przedszkola informuje o fakcie zaniedbywania obowiązków rodzicielskich przez rodziców dziecka właściwe organy i instytucje prawne.
Myszków, 01.09.2017 r.