Ogólne zasady zachowania się uczniów w szkole
Uczeń jest zobowiązany:
- okazywać szacunek wszystkim pracownikom szkoły i wypełniać ich polecenia,
- podporządkować się zarządzeniom dyrektora szkoły, rady pedagogicznej,
- godnie reprezentować szkołę na zewnątrz,
- szanować poglądy i przekonania innych,
- dbać o piękno mowy ojczystej,
- szanować godność i wolność drugiego człowieka,
- przestrzegać zasad kulturalnego współżycia w odniesieniu do kolegów,
- przeciwdziałać przejawom brutalności, wulgarności i wandalizmu. Na terenie szkoły zabronione są wszelkie działania agresywne skierowane do innej osoby, zabrania się używania wulgarnych słów, zwrotów i gestów,
- dbać o ład, porządek i estetykę w pomieszczeniach (np. kwiaty i gazetki na korytarzach, urządzenia sanitarne w toaletach) i otoczeniu szkoły (za szkody spowodowane z własnej winy ucznia odpowiedzialność materialną ponoszą jego rodzice),
- niezwłocznie zgłaszać zaobserwowane akty wandalizmu, agresji, wymuszania pieniędzy, itp. nauczycielowi dyżurującemu, wychowawcy, dyrektorowi,
- zachować tajemnicę korespondencji i dyskusji w sprawach osobistych, powierzonych w zaufaniu chyba, że szkodziłby ogółowi, zdrowiu czy życiu.
Na terenie szkoły obowiązuje bezwzględny zakaz:
- wnoszenia na teren szkoły zapalniczek i papierosów, alkoholu, leków, środków odurzających oraz przedmiotów mogących zagrażać życiu i zdrowiu,
- picia alkoholu, palenia tytoniu, używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych (uczeń przyłapany na takim przewinieniu jest zgłaszany na policję),
- używania prywatnych urządzeń telekomunikacyjnych przez uczniów bez wiedzy nauczyciela, w innych celach niż edukacyjnym (np. wykonanie obliczeń).
Strój uczniowski
Uczeń jest zobowiązany zachować schludny i skromny wygląd:
- nie malować się (wyjątek stanowią dyskoteki szkolne),
- nie farbować włosów,
- chłopcy na terenie szkoły nie mogą nosić kolczyków, a dziewczęta mogą je nosić wyłącznie w uszach,
- zabrania się noszenia szalików i czapek klubów sportowych oraz wszelkich emblematów i symboli znamionujących identyfikację z subkulturami lub poglądami powszechnie
uznawanymi za negatywne.
Uczeń obowiązkowo nosi zmienne obuwie. Wierzchnie okrycie oraz obuwie pozostawiane są w szatni. Niedozwolone jest wnoszenie do sal lekcyjnych kurtek i bluz. Uczeń podczas zajęć oraz na przerwach ubrany jest w strój w stonowanych kolorach, np. odcienie granatu, niebieskiego i szarego.
Podczas uroczystości szkolnych ucznia obowiązuje strój odświętny (zgodnie ze Statutem szkoły).
Drogie ubranie zewnętrzne, obuwie lub wartościowe przedmioty (np. biżuteria) są przynoszone przez uczniów na wyłączną odpowiedzialność rodziców – szkoła nie ponosi za nie odpowiedzialności.
Zasady obowiązujące podczas przerw:
Nadrzędnym celem dyżurów podczas przerw jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa uczniów na korytarzu i w toalecie przy jednoczesnym zagwarantowaniu maksimum wypoczynku po odbytych zajęciach.
Uczeń ma prawo do bezpieczeństwa w czasie przerw oraz zajęć organizowanych przez szkołę.
Zasady zachowania uczniów podczas przerw:
Podczas przerw uczeń:
- przychodzi do następnej sali,
- przebywa na korytarzu przy sali, w której ma kolejną lekcję,
- ma czas na korzystanie z toalety,
- korzysta z biblioteki szkolnej,
- zjada drugie śniadania lub obiad (wyłącznie na 4 i 6 przerwie, na 5 przewie – wyłącznie uczniowie po skończonych zajęciach),
- robi zakupy w sklepiku szkolnym.
Zabrania się:
- biegania,
- nieuzasadnionego przebywania w toaletach,
- nieuzasadnionego przebywania na łączniku przy wejściu głównym,
- siedzenia na parapetach,
- otwierania okien i wychylania się przez nie,
- zachowań zagrażających bezpieczeństwu uczniów np. podstawiania nóg, zjeżdżania po balustradach itp.,
- bójek oraz prowokacyjnego zachowania,
- obrażania, ośmieszania, używania wulgaryzmów,
- używania telefonów komórkowych i innych urządzeń multimedialnych,
- niszczenia mienia szkolnego (za wyrządzone szkody przez ucznia odpowiedzialność materialną ponoszą jego rodzice lub prawni opiekunowie).
Jeśli warunki atmosferyczne sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu, uczniowie mogą przebywać podczas przerw na placu szkolnym wyłącznie pod opieką nauczyciela dyżurującego. Po sygnale dzwonka uczniowie przebywający na placu szkolnym niezwłocznie udają się do klasy.
Uczeń nie może opuścić terenu szkoły tj. nie wolno mu wyjść poza teren ogrodzenia.
Rodzice uczniów na początku roku szkolnego zostają powiadomieni, że uczniom nie wolno opuszczać terenu szkoły i w związku z tym podpisują oświadczenie, że w tym przypadku szkoła nie bierze odpowiedzialności za bezpieczeństwo ich dziecka.
Uczeń może opuścić teren szkoły tylko po zakończonych zajęciach. W przypadku samowolnego opuszczenia terenu szkoły przez ucznia szkoła nie odpowiada za jego bezpieczeństwo.
Jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu, uczniowie przebywają podczas przerw na terenie budynku szkoły.
Uczeń opuszcza budynek szkoły po zakończonych zajęciach obowiązkowych (zgodnie z planem lekcji umieszczonym na portierni).
Zasady przebywania osób postronnych na terenie szkoły
Osoby chcące wejść na teren szkoły zobowiązane są do wpisania się do „Zeszytu wejść” i podania informacji, do kogo się udają.
Rodzice uczniów o specjalnych potrzebach na początku roku szkolnego otrzymują identyfikator upoważniający do wejścia na teren szkoły bez wpisywania się do zeszytu.
Zasady usprawiedliwiania nieobecności i spóźnień
Uczeń zobowiązany jest systematycznie uczęszczać na zajęcia lekcyjne.
Uczeń zobowiązany jest uczęszczać na zajęcia wynikające z planu zajęć, przybywać na nie punktualnie
Mimo spóźnienia na zajęcia, uczeń zobowiązany jest do przybycia do sali, w której się odbywają.
Jeżeli spóźnienie jest znaczne (więcej niż 20 minut) uczeń powinien udać się do świetlicy szkolnej, w której przebywać będzie pod nadzorem nauczyciela. W takiej sytuacji w dzienniku lekcyjnym uczeń ma odnotowaną nieobecność na danej lekcji.
Uczeń zobowiązany jest usprawiedliwić nieobecność na zajęciach szkolnych.
Usprawiedliwienie zobowiązany jest przedłożyć w pierwszym dniu po okresie nieobecności.
Usprawiedliwienia nieobecności ucznia dokonują rodzice (lub prawni opiekunowie) w formie pisemnego oświadczenia o przyczynach nieobecności ich dziecka na zajęciach. Oświadczenie może być podpisane przez jednego z rodziców (lub prawnych opiekunów). Nauczyciele nie udzielają informacji dotyczących dat zaległych nieobecności.
Dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność ucznia na zajęciach jest także zaświadczenie lekarskie (oryginał lub kopia). Uczeń niepełnoletni nie może sam usprawiedliwić swojej nieobecności na zajęciach.
Zwolnienie lekarskie lub usprawiedliwienie podpisane przez rodziców (opiekunów) ma być wklejone do indywidualnego Zeszytu kontaktów z rodzicami.
W przypadku, gdy rodzic chce zwolnić swoje dziecko z jednej lub kilku godzin lekcyjnych w danym dniu, pisze usprawiedliwienie w Zeszycie kontaktu z rodzicami. Zwolnienie to musi być zaakceptowane przez wychowawcę (lub w przypadku jego nieobecności – pedagoga, nauczyciela uczącego, z którego zajęć zwalnia się ucznia) poprzez złożenie podpisu pod zwolnieniem. Usprawiedliwienie to wraz z podpisem wychowawcy (pedagoga lub nauczyciela uczącego) upoważnia ucznia do opuszczenia budynku szkoły (z tym podpisanym zwolnieniem uczeń zgłasza się do pani woźnej, która otwiera mu szatnię).
Zasady funkcjonowania świetlicy
Uczniowie nie mogą przebywać w świetlicy szkolnej podczas odbywających się lekcji. Świetlica jest dostępna dla uczniów przed i po ich lekcjach oraz dla klas, których lekcje się nie odbywają z powodu nieobecności nauczyciela.
O zajęciach w świetlicy szkolnej i zastępstwie za nieobecnego nauczyciela uczniowie powinni być poinformowani przez wychowawcę klasy lub w razie jego nieobecności przez wicedyrektora.
Na zajęcia uczniowie winni się zgłosić równo z dzwonkiem. Wszelkie spóźnienia wychowawca odnotowuje w dzienniku lekcyjnym.
Podczas zastępstwa uczniowie przebywają na terenie świetlicy. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach uczniowie mogą opuścić świetlicę tylko za zgodą wychowawcy świetlicy. Opuszczenie odnotowuje się w dzienniku lekcyjnym klasy w ten sam sposób, w jaki odnotowuje się opuszczenie lekcji.
Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności, za uczniów niećwiczących na lekcjach wychowania fizycznego, a przebywających poza salą gimnastyczną. Nadzór nad nimi sprawuje nauczyciel uczący.
Zaleca się, aby nauczyciele pełniący dyżur w pawilonie E sprawdzali, czy nie pozostają tam bez opieki uczniowie, którzy powinni znajdować się w świetlicy lub na obowiązkowych zajęciach.
Wychowawcy nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy pozostawione oraz zgubione na terenie świetlicy.
Wychowawcy świetlicy pełnią dyżury podczas wydawania posiłków. Osoby korzystające ze stołówki muszą bezwzględnie podporządkować się nauczycielowi pełniącemu dyżur.
Uczniowie mogą korzystać ze stołówki szkolnej podczas długich przerw oraz po zakończeniu lekcji. Nie mogą korzystać w czasie trwania swoich lekcji.
Zasady postępowania nauczyciela w szkole
Obowiązki w klasie
nauczyciel ma obowiązek wejść do sali pierwszy,
zwrócić uwagę na stan techniczny pomieszczenia,
sprawdzić, czy warunki do prowadzenia lekcji nie zagrażają bezpieczeństwu uczniów,
w przypadku stwierdzenia usterek lub gdy sala lekcyjna nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa, nauczyciel ma obowiązek powiadomienia o tym dyrektora szkoły celem spowodowania usunięcia zagrożenia,
zapoznaje uczniów z regulaminem pracowni i instrukcjami obsługi sprzętu będącego do ich dyspozycji (na początku roku szkolnego),
określa zasady korzystania z sali lekcyjnej, pracowni i pomocy dydaktycznych,
informuje o przebiegu lekcji oraz o środkach i zasadach bezpieczeństwa,
podczas zajęć nauczyciel nie może uczniów pozostawić bez żadnej opieki,
w nadzwyczajnej sytuacji winien wyprowadzić uczniów z sali, pracowni oraz zgłosić to nauczycielowi z sali obok (sytuacja taka nie zwalnia go od odpowiedzialności za uczniów),
podczas zajęć nauczyciel odpowiada za każdego ucznia (podczas zajęć wychowania fizycznego również za ucznia zwolnionego z ćwiczeń),
uczniów chcących skorzystać z toalety nauczyciel powinien zwalniać pojedynczo i odnotowywać to w rubryce obecności na lekcji w postaci zapisu „W”,
po skończonej lekcji powinien sam otworzyć drzwi, by nie dopuścić do gwałtownego ich otwarcia przez wybiegających uczniów (może to spowodować uderzenie w przechodzących na korytarzu),
nauczyciel obowiązany jest przestrzegać ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia lekcji oraz do respektowania prawa uczniów do pełnych przerw międzylekcyjnych
po pierwszej godzinie lekcyjnej nauczyciel jest zobowiązany pozostawić w pokoju nauczycielskim pisemną informację dotyczącą nieobecności uczniów. Następnie pedagog szkolny lub inna wyznaczona osoba informuje rodziców telefonicznie o nieobecności (rozmowa zostaje odnotowana w Zeszycie zgłoszeń nieobecności uczniów znajdującym się w sekretariacie szkoły).
Obowiązki nauczyciela dyżurnego podczas przerw międzylekcyjnych i przed rozpoczęciem zajęć
Podczas pełnienia dyżuru nauczyciel obowiązany jest do:
punktualnego rozpoczynania dyżuru i ciągłej obecności w miejscu podlegającym jego nadzorowi,
znać regulaminy pełnienia dyżuru obowiązujące na poszczególnych kondygnacjach, boisku i pozostałym terenie szkoły,
aktywnego pełnienia dyżuru - reagowania na wszelkie przejawy zachowań odbiegających od przyjętych norm,
reagowania na niebezpieczne, zagrażające bezpieczeństwu uczniów zachowania (agresywne postawy wobec kolegów; bieganie, siadanie na poręczach schodów, parapetach okiennych, wchodzenie na drzewa, płoty itp.),
przestrzegania zakazu otwierania okien na korytarzach, obowiązku zamykania drzwi do sal lekcyjnych (przewiewy),
dbania, by uczniowie nie śmiecili, brudzili, dewastowali ścian, ławek i innych urządzeń szkolnych oraz by nie niszczyli roślin,
zwracania uwagi na przestrzeganie przez młodzież ustalonych zasad wchodzenia do budynku szkolnego i sal lekcyjnych,
dopilnowania, by w czasie przerw sale lekcyjne były wywietrzone - nie powinno się otwierać dolnych skrzydeł okiennych,
dopilnowania i egzekwowania, zakazu opuszczania terenu szkoły podczas przerwy,
niedopuszczania do palenia papierosów na terenie szkoły,
kontrolowania toalet szkolnych,
natychmiastowego reagowania w przypadku pojawienia się na terenie szkoły osób postronnych.
Powinności nauczyciela w przypadku różnych zagrożeń bhp:
Każdy nauczyciel ma obowiązek znać numery telefonów alarmowych, zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego w szkole i ją przestrzegać. Winien znać obowiązki postępowania na okoliczność różnych zagrożeń:
postępowania w razie zauważenia ognia,
sygnały alarmowe,
plany ewakuacyjne i oznakowanie dróg ewakuacyjnych,
zasady zachowania w różnych sytuacjach i wynikające z tego obowiązki.
Wychowawca klasy na początku roku szkolnego jest zobowiązany zapoznać swoich uczniów z Instrukcją ewakuacji i Systemem bezpieczeństwa „Bezpieczny uczeń w SP 5”.
Postępowanie nauczyciela podczas wypadku:
Uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły są obowiązani do natychmiastowego informowania nauczyciela prowadzącego zajęcia albo dyżurnego na przerwie o każdym zaistniałym lub zauważonym wypadku.
Nauczyciel powinien:
Udzielić uczniowi, który uległ wypadkowi pierwszej pomocy i wezwać pielęgniarkę (nauczyciele, a szczególnie nauczyciele wychowania fizycznego powinni znać zasady udzielania pierwszej pomocy).
Zgłosić wypadek dyrektorowi szkoły lub pracownikowi bhp .
Wypełnić kartę zgłoszenia wypadku ucznia.
W przypadku przebywania poza terenem szkoły zapewnić uczniowi pomoc medyczną najczęściej poprzez wezwanie pogotowia ratunkowego.
Przebywając poza szkołą, niezwłocznie zawiadomić o wypadku rodziców (prawnych opiekunów) poszkodowanego ucznia lub osobę sprawującą nad nim opiekę ( w szkole jest to obowiązek dyrektora).
Zabezpieczyć miejsce wypadku, nie dokonywać w tym miejscu żadnych zmian.
Postępować zgodnie z dalszymi ustaleniami dyrektora szkoły lub osoby przez niego wyznaczonej.
Złożyć szczegółowe wyjaśnienia zespołowi prowadzącemu postępowanie dotyczące ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.
Powinności nauczyciela w zakresie bhp w czasie organizacji wycieczki szkolnej lub innej imprezy:
Organizator wyjścia/wyjazdu uczniów poza teren szkoły odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych mu uczniów. Powinien posiadać stosowne kwalifikacje do prowadzenia wybranej formy wycieczki. Uczestnicy znajdują się pod jego stałym nadzorem.
Nauczyciel obowiązany jest:
Opracować program wycieczki i regulamin pobytu, wypełnić kartę wycieczki imprezy i przedłożyć ją dyrektorowi do zatwierdzenia.
Uzyskać zgodę rodziców (opiekunów prawnych) na udział ich dzieci w wycieczce. Nie dotyczy wycieczki przedmiotowej realizowanej w ramach procesu dydaktycznego danego przedmiotu..
Sprawdzić czy u uczniów nie wystąpią przeciwwskazania zdrowotne ograniczające ich uczestnictwo w wycieczce (informacja, oświadczenie rodziców, opiekunów prawnych).
Ustalić liczbę opiekunów i określić dla nich obowiązki.
Zapoznać uczniów z regulaminem imprezy – wycieczki.
Przestrzegać zasad opieki nad uczniami:
- stale sprawdzać stan liczebny uczniów przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego,
- pamiętać, że tzw. „ czas wolny” nie zwalnia nauczyciela odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów ( ww. przepisy nie przewidują sytuacji bez opieki osób do tego upoważnionych - § 13.
ww. rozporządzenia cyt.: „Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby”),
- czuwać nad przestrzeganiem regulaminu, w razie potrzeby dyscyplinować uczestników,
- w chwili wypadku nauczyciel / kierownik wycieczki/ koordynuje przebieg akcji ratunkowej, ponosi pełną odpowiedzialność za podjęte działania,
- dbać, by przestrzegane były ustalone szkolne normy opieki nad uczniami,
- jeśli wycieczka udaje się w rejony powyżej 1000 m n.p.m. oraz w parkach narodowych i rezerwatach, musi być ona prowadzona przez przewodnika z odpowiednimi kwalifikacjami na dany teren (szczegółowe przepisy przewidują również przewodników w innych sytuacjach),
- zapoznać uczestników z regulaminami obowiązującymi w miejscach noclegu, planami ewakuacji, regulaminami korzystania z różnych urządzeń itp.,
- na wycieczkę zabrać dobrze wyposażoną apteczkę,
- nauczyciel - kierownik wycieczki, imprezy, wyznaczony przez dyrektora szkoły może wyrazić zgodę na kąpiel jedynie w kąpieliskach strzeżonych, pod stałą obserwacją i nadzorem nauczyciela i ratownika, w grupach liczących nie więcej niż do 15 uczniów,
ponadto powinien:
- zapoznać uczestników z regulaminem obiektu,
- czuwać nad jego przestrzeganiem,
- zgłosić kierownikowi obiektu wejście zorganizowanej grupy,
- uzgodnić z kierownikiem warunki korzystania z kąpieli.
Podczas wycieczki rowerowej grupa nie może przekroczyć 15 osób (razem z opiekunem), każdy uczestnik musi posiadać kartą rowerową.
Nauczyciel – opiekun grupy obowiązany jest do zwracania szczególnej uwagi na bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad i przepisów przeciw pożarowych:
- zakazać dotykania przez uczestników podejrzanych przedmiotów - niewybuchów i niewypałów,
- bezwzględnie musi odwołać wyjście w teren podczas burzy, silnego mrozu, śnieżycy, gołoledzi i podobnych niesprzyjających warunków atmosferycznych,
- zabronić korzystania przez uczniów ze ślizgawek na zamarzniętych rzekach, jeziorach i stawach,
- sprawdzić imiennie, czy uczestnicy wycieczki są objęci jedną z form powszechnego ubezpieczenia dzieci i młodzieży, o ile nie, podjąć w tym względzie odpowiednie czynności.