e-Twinning

Dnia 11-12 października 2022r. w Gdyni odbyło się seminarium szkoleniowe wraz z warsztatami pt. „Mój pierwszy projekt z Ambasadorem e-twinning dla nauczycieli edukacji przedszkolnej” w którym udział brała mgr Katarzyna Słabosz, wychowawca grupy „Zajączki”. Organizatorami była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro e-Twinningu. Seminarium współfinansowane były przez Unię Europejską. Szkolenie skierowane było do nauczycieli wychowania przedszkolnego realizujących obowiązującą podstawę programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, którzy chcą rozpocząć pracę metodą projektu eTwinning ze swoimi uczniami. 

Współpracę projektową można rozpocząć z każdym zarejestrowanym w eTwinning nauczycielem. W programie uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.

Korzyści dla uczniów z uczestnictwa w projektach eTwinningowych:

Wykorzystywanie komputera, Internetu, różnorodnego oprogramowania, aparatu, kamery, narzędzi z których uczniowie korzystają w czasie wolnym, co czyni zajęcia znacznie ciekawszymi i bardziej angażującymi.

Języki obce wykorzystywane są do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami – partnerami w projekcie. Potrzeba sprawniejszej, płynniejszej rozmowy, porozumienia mobilizuje uczniów do nauki języka.

Podczas warsztatów szkoleniowych zapisano nasze Oddziały Przedszkolne do grupy projektowej pt. „Patykiem pisane”, prowadzonej przez panią Annę Krzyżanowską – jedną z Ambasadorek eTwinningu. Wybrany projekt będzie realizowany przez grupę przedszkolną 5 - latków „Zajączki” we współpracy z uczniami i nauczycielami przedszkoli z terenu całej Polski.

Założenia projektu:

Projekt „Patykiem pisane” łączy inspirację literaturą i światem przyrody z dziecięcym zainteresowaniem światem liter. Towarzyszący projektowi bohater wierszowanej opowieści Julii Donaldson – Pan Patyk, w klimacie zabawy i współpracy pozwoli oswoić dzieci z wyglądem liter drukowanych. W ramach projektu zbudujemy wirtualną kolekcję liter z realnych okazów przyrodniczych, które mogą stanowić przydatny materiał dydaktyczny. Spróbujemy podążyć za pomysłowością dzieci, a jednocześnie zrealizować kilka elementów podstawy programowej obszaru poznawczego, między innymi w zakresie mowy i komunikacji.

DZIAŁANIA

Program integruje różnorodne działania nauczycieli, rodziców i dyrektora wokół promocji czytelnictwa w przedszkolu i w środowisku lokalnym. Wzbogaca także aspekty współpracy z biblioteką działającą w naszym mieście. Przedszkolne „Kąciki książek” w salach zostały wzbogacone o nowe pozycje książkowe, które spowodowały zaciekawienie u dzieci i zmotywowały do sięgania po nie. Dzieci biorą udział w ciekawych zajęciach, odwiedzają bibliotekę oraz słuchają utworów czytanych przez zaproszonych rodziców. Oraz starszych kolegów ze szkoły. Nasze przedszkole wzięło udział w programach promujących czytelnictwo tj.  „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Przedszkole organizuje również konkursy plastyczno- literackie oraz recytatorskie: „Brzechwa dzieciom” oraz „Polscy poeci dzieciom”.

Wydarzenia promujące czytelnictwo organizowane w ramach programu: 

Zorganizowanie w każdej sali przedszkolnej „Kącika książki”.

Opracowanie regulaminu „Kodeksu czytelnika”.

„Poobiednie czytanki” – codzienne czytanie bajki, rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu.

Czytanie zakupionych książek przez rodziców oraz uczniów klasy 4.

Samodzielne oglądanie książeczek przez dzieci. 

Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem zakupionych książek.

Udział w konkursach organizowanych w ramach projektu przez inne placówki.

Zorganizowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego- Literackiego „Brzechwa dzieciom” (zakup książek, dyplomów oraz nagród); wykonanie z dziećmi prac plastycznych na konkurs. 

Wyjścia do biblioteki miejskiej.

Udział w projekcie eTwinningowym „Patykiem pisane” - łączenie inspiracji literaturą i światem przyrody z dziecięcym zainteresowaniem światem liter. Towarzyszący projektowi bohater wierszowanej opowieści Julii Donaldson – Pan Patyk, w klimacie zabawy i współpracy pozwoli oswoić dzieci z wyglądem liter drukowanych.

DOTACJA

Informujemy, że Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej Nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Myszkowie otrzymały dotację w wysokości 3 000 zł na zakup nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz na realizację działań promujących czytelnictwo: nabycie książek stanowiących nagrody dla dzieci za udział w działaniach promujących czytelnictwo oraz organizację wystaw i konkursów w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.